Jump to content
The library informs: Obs! 8 lån/månad. Huom! 8 lainaa/kuukausi.

Audiobooks / Crime & Mystery


Cover for Döden på Norrbyskär
Audiobook

Döden på Norrbyskär

En höstkväll på den välkända sågverksön Norrbyskär, i Västerbottens kustland, befinner sig värdshusägaren Per-Anders Lur ombord på en båt med en kvinna som inte är hans hustru. Eft ...


Cover for Bekännelsen
Audiobook

Bekännelsen

Ny fristående thriller av Jo Spain – författaren till succéthrillern Förlåt oss våra synder »Smart, intensiv, uppslukande. En magnifik thriller med full dramatik från första sidan. ...


Cover for Dolt hot
Audiobook

Dolt hot

Efter två intensiva veckor har miljökonferensen i Buenos Aires äntligen nått sitt slut. Den brittiska journalisten Sophie Andrews ser fram emot att komma hem till London, men när h ...


Cover for Camp Cafron
Audiobook

Camp Cafron

Den nygifta viltforskaren och greven Carl-Fredrik von Ulvenstam och hans samiska fru Anna slagit sig ner på släktgården Ulvsund. Carl-Fredrik är mer intresserad av sin viltforsknin ...


Cover for Frukta det du begär
Audiobook

Frukta det du begär

Uppföljaren till succéthrillern Förlåt oss våra synder – andra boken i trilogin om polisinspektör Tom Reynolds »Djävulskt smart kriminalroman.« Sunday Times En sen kväll möts två m ...


Cover for Äppelmannen
Audiobook

Äppelmannen

En pojke har försvunnit spårlöst från sin skola och journalisten Heloise Kaldan beger sig till platsen för att ta reda på vad som har hänt. På skolgården möter hon sin vän Erik Sch ...


Cover for Olof, Tore, Tore - en kriminalroman
Audiobook

Olof, Tore, Tore - en kriminalroman

Svenskarna har i september 2003 tackat nej till euron, fått sin utrikesminister mördad i Stockholms shoppingvimmel och räknar in allt fler förtidspensionärer.Lokaltidningen drar ig ...


Cover for Honungsapan
Audiobook

Honungsapan

När en massiv cyberattack gör internet oanvändbart, samtidigt som missiler utplånar Amazons och Microsofts datacenter i Sörmland och elnätet saboteras, är Sverige illa ute. Den kvi ...


Cover for Skärvor
Audiobook

Skärvor

Närpoliserna Micke Ståhl och Fredrik Flink skickas på ett larm gällande en misshandlad tonårsflicka. Det som istället möter dem är så fruktansvärt att livet tillfälligt stannar upp ...


Cover for Merenneitomurhat
Audiobook

Merenneitomurhat

Alastoman nuoren naisen ruumis ajelehtii rantaan Kaakkois-Suomessa. Rikoskonstaapeli Jukka Tuusola näkee tapauksessa joukon epäselvyyksiä ja mysteereitä, mutta eri suuntiin leviävä ...


Cover for Ryöstetty elämä
Audiobook

Ryöstetty elämä

Nuori lääkäri loukkaantuu moottoripyöräonnettomuudessa. Mies kuljetetaan keskussairaalaan Hämeenlinnaan, jossa hänet todetaan aivokuolleeksi. Meilahden sairaalasta lähtee paikalle ...


Cover for Ruumis uhrilähteessä
Audiobook

Ruumis uhrilähteessä

Kun toimittaja Johanna Saure matkustaa Lappiin asti opettamaan kansanopistossa, hän ei arvaa joutuvansa keskelle mystistä ja karmivaa tapahtumaketjua. Pienen paikkakunnan turvallis ...


Cover for Entre bambalinas
Audiobook

Entre bambalinas

Siempre ha interpretado por dinero. Ahora lo hará para sobrevivir. Javier Conde despierta en el interior de un bodegón subterráneo empapelado con periódicos que llevan su imagen en ...


Cover for Hairpin Bridge
Audiobook

Hairpin Bridge

Three months ago, Lena Nguyen’s estranged twin sister, Cambry, drove to a remote bridge seventy miles outside of Missoula, Montana, and jumped two hundred feet to her death. At lea ...


Cover for Pahan kintereillä
Audiobook

Pahan kintereillä

Kolmetoistavuotiaan tytön ruumiin löytyminen keskeltä metsää ohjautuu tutkittavaksi Lohjan poliisiaseman pitkäkestoisen rikostutkinnan yksikölle. Rikosylikonstaapeli ja poliisikoir ...


Cover for Den ansiktslöse mördaren
Audiobook

Den ansiktslöse mördaren

När Sofia vandrar runt i den norrländska hembyn viskar folk och pekar på henne med dömande fingrar. Hon är präst och efter en utomäktenskaplig relation med en gift man är hon hett ...


Cover for Norrskensnatten
Audiobook

Norrskensnatten

Andra boken i den hyllade Kiruna-trilogin »En av årets bästa deckare.« Lotta Olsson, DN , om första boken i Kiruna-trilogin När vintern börjar släppa sitt grepp om gruvstaden Kiru ...


Cover for Jubelår
Audiobook

Jubelår

Mutor, matchfixning och gillrade fällor. En fotbollsspelare, en supporter och en polis. Alla tre har hamnat i svår knipa, och måste fatta avgörande beslut, om kärlek och hur de vil ...


Cover for The Unbroken
Audiobook

The Unbroken

A gripping, suspenseful thriller from crime writer, Alex Caan, perfect for fans of Judith Cutler, J M Dalgliesh, and Lisa Stone.It was the wedding of the year. Millie Beaumont marr ...


Cover for Vågbrytarna
Audiobook

Vågbrytarna

Linn Walter, juridikstudent och författare, har gjort sig känd som debattör i feministiska frågor. Sedan flera år tillbaka befinner sig hennes pappa, Carl Walter, på Säters rättsps ...


Cover for Våghalsiga planer
Audiobook

Våghalsiga planer

Harry Clifton och hans fru skyndar sig till sjukhuset för att se sin son Sebastian som varit med i en dödlig bilolycka. Men vem var det som dog, Sebastian eller hans vän Bruno? När ...


Cover for Brottsplats 416
Audiobook

Brottsplats 416

En sommarnatt 1995 blir den artonåriga Klara våldtagen och mördad då hon är på väg hem genom Östra kyrkogården i Göteborg. Trots vittnen lyckas man inte hitta den skyldige. Två år ...


Cover for Pohjalainen intohimo
Audiobook

Pohjalainen intohimo

Ahdistavat unet vainoavat kolmikymppistä Juulia. Unet alkoivat sen jälkeen, kun Juulin ja hänen aviopuolisonsa vauva kuoli pari vuotta aikaisemmin. Kätkytkuolema, kirjattiin papere ...


Cover for Polttava syyllisyys
Audiobook

Polttava syyllisyys

Eräänä tavallisena päivänä Marjaniemen lukion rehtori Matias Valkola saa sydänkohtauksen saapuessaan koulun pihaan. Vain lumityöurakoitsijan nopea toiminta pelastaa hänen henkensä. ...


Cover for Mindfucker
Audiobook

Mindfucker

Den perfekta stormen är på väg. Neurokirurgen Jan-Olof har planerat allt in i minsta detalj. Ingenting får lämnas åt slumpen - hans kontrollbehov tillåter det inte. Han är en produ ...